Wyszukiwarka
Logowanie
   Pamiętaj mnie
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Julia Wozniesienska - Droga Kasandry albo przygoda z makaronami

Julia Wozniesienska - Droga Kasandry albo przygoda z makaronami

Informacje o książce

dots Tytuł : Droga Kasandry albo przygoda z makaronami (Путь Кассандры, или Приключения с макаронами)
dots Autor: Julia Wozniesienska (Юлия Николаевна Вознесенская)
dots Ilość stron: 416
dots Wydawnictwo: Eko Grupa Kapitałowa Centrum
dots Rok wydania: 2018
dots Cena: 31 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 45/100


Kasandra, młoda projektantka Rzeczywistości, odwiedza chorą babcię. Chcąc wyręczyć ją w pewnej misji, wyrusza w podróż, która całkowicie odmienia jej życie. Przeżywając niebezpieczne przygody, dokonując rzeczy niezwykłych, spotykając niepospolitych ludzi, uczy się cenić tradycyjne wartości, poznaje prawdziwą przyjaźń, odnajduje swoją miłość. Dzięki wierze, nadziei i miłości Kasandra pokonuje wszystkie przeszkody i nieoczekiwanie dla samej siebie staje się... Człowiekiem.

Imię bohaterki głównej miało stanowić symbol, lecz w istocie niewiele z niego znajduje odzwierciedlenie w treści. Paradoksalnie chyba w nieco większym stopniu miało ono służyć osiągnięciu efektu komicznego poprzez zestawienie z profanum w postaci makaronu, służącemu sacrum.

Rzeczona książka to w istocie opowieść o prawosławiu w rosyjskiej odsłonie (przedstawianym właściwie jako jedyny prawowierny model, z pretensjami do starożytności przez wcale liczne odwołania chociażby do tradycji góry Athos), podnoszącym głowę po sowieckim ucisku, niepozbawionym jednak tęsknot za imperialną przeszłością, zbywającym kompletnym milczeniem zagadnienia słowiańskich autokefalii.

Julia Wozniesienska   Droga Kasandry albo przygoda z makaronami 065619,1


Akcja powieści rozgrywa się w postapokaliptycznym świecie Europy Zachodniej, która jednak ma niewiele wspólnego z jej znanymi nam współczesnymi obrazami. Osiągnięcie tego efektu wymagało niemałej dozy prozatorskich uproszczeń, zaprzęgnięcia natury do współpracy w osiągnięciu efektu dni ostatnich.

Niejedno ze spostrzeżeń autorki cechuje się trafnością, a nawet pewną wnikliwością, lecz niestety efekt ten jest tłumiony pretensjonalnością innych założeń. Tytułem przykładu świat Zachodu ulega katastrofalnej powodzi, której jakoby miała uniknąć (rozmodlona) Rosja – co jest jednak ciekawe choćby zważywszy na fakt, że taka Moskwa jest położona na wysokości o połowę niższej (względem – uwaga – poziomu morza) od zatopionego Monachium… Ktoś tu chyba nie uważał na lekcjach o naczyniach połączonych…

Julia Wozniesienska to taki rosyjski Marcin Wolski – pisarka nie wolna od talentu, nieprzejmująca się wymogami politycznej poprawności i zdolna do spostrzegawczości, zarazem jednak tkwiąca w dość ciasnym gorsecie narodowo-religijnych uprzedzeń i przyzwyczajeń, z pisarstwa zaangażowanego popadająca nieco zbyt głęboko w mitotwórstwo.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artyku� na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow