Dawno, dawno temu, za górami, za lasami… A wcale nie! Nie tak dawno temu, bo współczeÅ›nie, i nie za górami i lasami, lecz co najwyżej za powszechnie znanym oceanem, w nie mniej znanym Nowym Jorku mieszkaÅ‚y sobie postacie rodem z baÅ›ni z euroatlantyckiego grajdoÅ‚u – a to Åšnieżka, a to PiÄ™kna i Bestia czy (nie tak znowu) MaÅ‚a Syrenka… Kim zaÅ› jesteÅ› Ty, graczu? Wielkim ZÅ‚ym Wilkiem!
Może jednak nie tak znowu zÅ‚ym, bo nasze alter ego peÅ‚ni funkcjÄ™ szeryfa w spoÅ‚ecznoÅ›ci czarodziejskich postaci, ukrywajÄ…cych siÄ™ w naszej populacji. Postacie te majÄ… jednak caÅ‚kiem przyziemne problemy i sÅ‚aboÅ›ci, już na samym poczÄ…tku zetkniemy siÄ™ z Gajowym, który po pijaku awanturuje siÄ™ bijÄ…c prostytutkÄ™. ChwilÄ™ później zaÅ› natykamy siÄ™ na zwÅ‚oki – i Å›ledztwo rusza, z upÅ‚ywem czasu odsÅ‚aniajÄ…c coraz paskudniejsze oblicze niemal każdej osoby.
The Wolf Among Us to gra w stylu
The Walking Dead, sprowadzająca się do niemal nieustannego prowadzenia rozmów, tylko momentami przerywanych na typowo przygodówkowe interakcje z przedmiotami, choć od tych żaden ból głowy nie grozi, a w kontekście których użycie słowa łamigłówki byłoby nadużyciem.
|
|
|
Kwintesencja współlokatorstwa
|
Od czasu do czasu gracz zostanie uraczony również tzw. quick time eventem, czyli elementem zręcznościowym. Oczywiście, stanowią one oś fundamentalnego sporu o to, czy wzbogacają one produkcję, czy też przeciwnie, są zbędne i w istocie kreują miszmasz adresowany tak naprawdę do nikogo. Jak się jednak zdaje, w przypadku
The Wolf Among Us wiÄ™kszÄ… satysfakcjÄ™ dostarczÄ… one miÅ‚oÅ›nikom typowych gier przygodowych – ich poziom trudnoÅ›ci jest znikomy, wystarczy doÅ›wiadczenie z jakÄ…kolwiek grÄ… studia
Telltale Games, by doskonale wiedzieć jak siÄ™ zachować i czego siÄ™ spodziewać. MaÅ‚o tego, gra jest wysoce wyrozumiaÅ‚a i toleruje jednostkowe potkniÄ™cia – w ciÄ…gu caÅ‚ej rozgrywki ani razu nie zdarzyÅ‚o mi siÄ™ powtarzać danego elementu, a w przypadku innych produkcji takie sytuacje miaÅ‚y miejsca.
Jednym z ciekawszych elementów jest konieczność podejmowania wyborów, które teoretycznie winny mieć mniejszy bądź większy wpływ na dalszy bieg wydarzeń. W praktyce jednak koniec końców i tak się trafi na umyśloną przez autorów ścieżkę, pytanie tylko brzmi jak prostą drogą.
|
|
|
Nietrudno się domyśleć kto tu jest najgroźniejszy
|
Atutem rzeczonej produkcji jest oprawa audiowizualna. Gra jest utrzymana w tonacji noir, ale tak, jakby za jej realizację zabrał się
Walt Disney. Co chwilÄ™ wiÄ™c bÄ™dziemy raczeni wrÄ™cz skrajnie ciepłą kolorystykÄ…, oczy niejednokrotnie bÄ™dÄ… siÄ™ zaÅ› mienić feeriÄ… barw. Podobnie rzecz siÄ™ ma z muzykÄ… – co najmniej kilka motywów zapada w pamięć, warstwa audio zaÅ› niemałą rolÄ™ w kreacji klimatu gry. Aż dziw, że soundtrack nie zostaÅ‚ odrÄ™bnie wydany, jestem przekonany, że niejedna osoba zdecydowaÅ‚aby siÄ™ na jego zakup, niżej podpisanego nie wyłączajÄ…c.
Z racji recenzenckiego obowiązku muszę jednak wyraźnie zaznaczyć, że
The Wolf Among Us to gra absolutnie adresowana do dojrzaÅ‚ych graczy. JÄ™zyk postaci aż skrzy siÄ™ od slangu i wulgaryzmów (w tym przypadku brak lokalizacji w oczach niejednego rodzica może być postrzegany w kategoriach zalety), nie ominie nas także przemoc oraz – co już dość niezwykÅ‚e w przypadku amerykaÅ„skich produkcji – erotyka wÅ‚aÅ›ciwie zlewajÄ…ca siÄ™ w jedno z pornografiÄ….
|
|
|
Nie taka mała ta Syrenka
|
Z drugiej strony – gra potrafi autentycznie rozbawić. Najbardziej humorystyczne sÄ… niewÄ…tpliwie nawiÄ…zania do baÅ›niowych pierwowzorów: ot, nasz Wilk zamieszkuje wspólnie ze Å›winiÄ…, której zdmuchnÄ…Å‚ dom, wspomniana MaÅ‚a Syrenka jest striptizerkÄ… (i nie tylko), Ichabod Crane z
„Legendy o Sennej Dolinie” ma seksualnÄ… obsesjÄ™ na punkcie Åšnieżki, której to daje upust w relacjach z prostytutkami, itp. itd.
The Wolf Among Us to bardzo ciekawa produkcja, idealna dla graczy, które chcieliby zapoznać się ze stylem gier właściwym dla
Telltale Games, ale których odstrÄ™czajÄ… zombiaki. Klimat gry jest „brudny”, daleki od baÅ›niowoÅ›ci, lecz zderzenie tych dwóch Å›wiatów udaÅ‚o siÄ™ autorom wyÅ›mienicie.
Metryczka
| Grafika |
90% |
| Muzyka |
85% |
| Grywalność |
90% |
|
|
Ocena końcowa |
90% |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 10 |
20 |
30 |
40 |
50 |
60 |
70 |
80 |
90 |
100 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 10 |
20 |
30 |
40 |
50 |
60 |
70 |
80 |
90 |
100 |
|
+ / -
Wymagania systemowe
|
Core 2 Duo 3 GHz, 3 GB RAM, karta grafiki 1024 MB (GeForce GTX 460 lub lepsza), 2 GB HDD, Windows XP(SP3)/7/8
|
|
| Autor: Klemens
|
|
|
|
|