Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Pan Lodowego Ogrodu

Pan Lodowego Ogrodu, Jarosław Grzędowicz

Książka opowiada o człowieku wysłanym na odległą planetę w poszukiwaniu swoich rodaków z ziemi, którzy zaginęli w niewiadomych okolicznościach. W czasie przygód napotyka on wiele zjawisk paranormalnych..

Książka autorstwa Jarosława Grzędowicza została wydana przez Wydawnictwo "Fabryka Słów". Utwór ten jest debiutem pisarza w opowieściach fantastycznonaukowych, ilustracje zostały namalowane również przez niego.

W książce są opisane dwie historie. Pierwsza z historii opowiada o Vuku, którego wysłano z Ziemi na misję badawczą w poszukiwaniu ludzi, którzy zaginęli na planecie zwanej "Wybrzeżem Żagli".

Kilka lat temu, na odległą planetę została wysłana ekipa badawcza. Nie wiadomo z jakich powodów ekipa zaginęła. Planeta niewiele różniła się od Ziemi, była tak samo zamieszkana przez ludzi. Tamtejsze życie wyglądało jak za czasów średniowiecza na Ziemi. Rok temu został wysłany prom ratowniczy, który miał zabrać ludzi z powrotem na Ziemię. Misja ta nie powiodła się, ponieważ na planecie przestawały działać wszystkie technologie ziemskie i w momencie wejścia statku w orbitę Wybrzeża Żagli, prom nagle zawisł, i zaczął dryfować w stronę kosmosu. Tego roku wysłano tam Vuko Drakkainen. Szkolony na Ziemi przez ostatnie kilka lat, został doskonale przygotowany na każdą okoliczność. Wyposażono go w zbroję i broń białą. Ulf Nitj'Sefni (tak brzmiało jego imię w mowie mieszkańców Wybrzeża), po wylądowaniu nie zwlekał i zaczął szukać swoich rodaków. Atmosfera tam panująca nie była sprzyjała jego poszukiwaniom, ponieważ trwała Wojna Bogów. Pierwszą rzeczą, na którą się natknął się Vuko była doszczętnie zrujnowana stacja badawcza. Znalazł w niej dwoje martwych członków grupy i żadnych śladów obecności pozostałych osób. Ruszył więc dalej w nieznane, poznając nowy świat i charaktery ludzkie jakże podobne i jednoczęsnie różniące się od naszych.

Pisarzowi udało się wysnuć bardzo ciekawą historię. Gdy czytamy tę opowieść, w jakimś stopniu utożsamiamy się z postacią z książki, a przynajmniej odczuwamy wraz z naszym bohaterem wszystkie jego lęki i radości. W pewnym momencie można zorientować się i stwierdzić, że ja, właśnie ja się tam znajduję.

Bohaterem drugiej opowieści jest Książę. Wraz ze swoimi braćmi, po ukończeniu piątego roku życia, został wysłany przez ojca do obozu. Bracia mieli się tam nauczyć zarządzania państwem. Po trwających pięć lat naukach geografii, taktyki, jazdy konnej i innych przedmiotów, dostali od ich mistrza Bystretki,. Były to zwinne zwierzątka, których łapki miały kształt rąk człowieka. Dzięki temu Bystretki mogły wykonywać prace podobne do ludzkich. Bracia dostali również po jednej wyspie i piszczałce, dzięki której można było sterować zwierzątkami. Zadaniem ich było zbudowanie państwa i nauka zarządzania nim. Plany pokrzyżował jeden ze starszych braci. Miał on zły charakter i postanowił zniszczyć państwo zbudowane przez naszego księcia. Przyszły król, w obawie o utratę swojej posiadłości, zaczął przygotowywać się do wojny, uzbrajając swoje zwierzątka w miecze i tarcze z trzciny. Walkę wygrał Książę.

Do gustu przypadła mi bardziej ta pierwsza historia, natomiast ta druga miała bardzo długi i nudny początek, przez który trudno było przebrnąć. Nie za bardzo podobały mi się także obrazki autorstwa Jarosława Grzędowicza a także to, w jaki sposób zakończył pierwszy tom. Końcowe strony naprawdę czytało się ciężko. Zawsze jednak po każdym rozdziale znajdowały się wiersze różnych autorów, np. "Pieśni Najwyższego" Hamavala.

Pomimo mojej niezbyt pochlebnej opinii o tym dziele, polecam je czytelnikom fantasty i graczom gier fabularnych RPG. Podczas gry, można zastosować tę przygodę w praktyce. W moim przypadku gracze byli tym zachwyceni.
Autor: Hugo - hugo.master@op.pl
Autor: Hugo


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow